Lexikon
Akné:
Ahol a legsűrűbben vannak a szőrtüsző nyílásai ott van a legnagyobb gyakorisága, hogy piros pöttyös pattanásszerű bőrkiütések jelenjenek meg a testfelületen. Az akné összefüggésben van a faggyúmirigy elváltozásaival, ugyanis tipikus gyulladásos bőrbetegség, mely a faggyúmirigy és a szőrtüsző helyén alakul ki. gyakori az arcon, a mellkason, a háton, és a fenéken. Hormonálisan nagy változások idején, mint pl. a pubertáskor megnő a gyakorisága. Kezelése diatetikus, bőrgyógyász, kozmetikus tanácsaival, és a mai hatékony szereket alkalmazva jóval hatékonyabb, mint régebben.
Anagén növekedési szakasz:
A haj növekedési fázisainál találkozhatunk ezzel a kifejezéssel. Az anagén szakaszban a mátrix folyamatosan megy át a hajszálba. A növekedési szakasz jellemzője, hogy körülbelül 2-6 évig képes növekedni.
Antibiotikumok:
Bizonyos gombák által termelt anyagok, vagy azok mesterségesen előállított származékai, melyek a baktériumokat elpusztítják vagy szaporodásukat gátolják, így az általuk okozott fertőzések gyógyítására használatosak.
Antigén:
Olyan, többnyire fehérjetermészetű anyag, (pl. baktériumok, vírusok, vagy azok töredékei), melyet a szervezet immunrendszere idegenként azonosít, és ennek következtében védekezési reakciót, immunválaszt indít el.
Aszkorbinsav:
A C-vitamin tudományos elnevezése, aszkorbinsav, vagy C-vitamin. Az egyik legfontosabb, és hatását tekintve legsokrétűbb vitaminunk, mely antioxidáns hatásával döntő szerepet játszik szervezetünk egészségmegőrzésében, immunerősítésében. A C-vitamin vízben oldódik, napi mennyisége egy 70 kg súlyú felnőtt esetében 60-100 mg. A C-vitamin elősegíti a gyógyulást, és védelmet nyújt a fertőzések ellen. A skorbut a C-vitamin hiánybetegsége, mely régen a hosszú tengeri hajóutak alkalmával igen gyakori jelenség volt, mert a matrózok nem jutottak elég zöldséghez és gyümölcshöz. Ezért, amikor erre az 1600-as években rájöttek, ezután minden hajó rakománya között káposztáshordók tucatjait tárolták. A C-vitamin legfőbb természetes forrásai a citrusfélék, a bogyós gyümölcsök, a csipke-, homoktövis bogyó, a paprika, és a paradicsom.
Baktériumok:
Alacsonyabb rendű egysejtű élőlények, amelyek - szemben a magasabbrendű növények és állatok sejtjeivel - nem rendelkeznek elkülönült sejtmaggal. Felépítésüket és életmódjukat illetően rendkívül változatos és formagazdag csoport, egy részük kórokozó, más részük kifejezetten hasznos. Legtöbb fajtájuk az emberre ártalmatlan.
Biotin:
A H-vitamin orvosi neve, az egyik hajkatalizátor vitaminként ismerjük. Vízoldékony, és a B-vitamin komplex család része, és nélkülözhetetlen a normális anyagcseréhez. Egészségesen tartja a bőrt, és a hajat, csökkenti az őszülés kialakulását. Legfőbb természetes forrásai a csonthéjasokban, élesztőben, marhamájban, tejben, tojássárgájában, vesében találhatóak.
Bőr:
Három fő rétegből áll, a hám, az irha, és a bőralja alkotja rétegeit, de a bőrhöz tartoznak a szőrtüszők, a hajhagymák, a verejtékmirigyek, a faggyúmirigyek, és a köröm is. A bőr lehet sima, vagy szőrrel fedett, a tenyéren, és a talpon sima, a testfelület többi részén szőrrel fedett.
Bőralja:
Ez tartalmazza a zsírszövetet, mely tápanyagraktárként szolgál a szervezetünknek. Ha ez tartósan csökken, mély ráncok alakulhatnak ki. A zsírszövet egyébként is rosszul regenerálódik, így esetleges pusztulása nyomán heg marad a helyén.
Bőrfüggelékek:
szőrtüsző, szőrszál, mátrixsejtek, melyek létrehozzák magát a szőrt, a hajhagyma, a faggyúmirigy, a verejtékmirigy, és a köröm.
Glikán:
A kötőszövetben megerősítik a kollagének rostjait, ezáltal csökkentik a bőr és a sejtek öregedését. Kitöltik a bőrt, növelik az alakváltozással szembeni ellenállását. A modern kozmetikai szerekben az 1990-es évek végétől alkalmazzák aminált formáját, az amino-glikán elnevezésű vegyületet.
Gyulladás:
A szervezet válasza valamilyen kívülről vagy belülről származó károsító hatásra, kórokozóra. Klasszikus jelei az adott szerv vagy szövet térfogatának és hőmérsékletének növekedése, környezeténél pirosabb színe, a fájdalom, és az egészséges funkciók károsodása.
Hámréteg /epiderma/:
A hám a testfelszín nagy részén kb. 0.2 mm vastagságú, és többrétegű laphám alkotja, mely elszarusodik. Ez az a réteg, ahol a sejtek folyamatosan osztódnak, a fölötte lévő réteg ennek a származéka. A bőr felszínét így a már elhalt szaruréteg alkotja, ezt a réteget távolítják el a kozmetikusok különböző hámlasztó eljárással, hogy ezáltal késztessék osztódásra a hámréteg belsőbb alapsejtjeit, mely által a bőr frissebbnek, fiatalabbnak látszódik.
Hormonok:
A szervezetben termelődő azon anyagok gyűjtőneve, amelyek a sejtek és szövetek egymás közti kommunikációjában, a szervek működésének összehangolásában a hírvivő szerepet töltik be.
Immunhiányos állapot:
Az immunrendszer nem megfelelő működése, amikor a szervezet többféle antigénnel szemben is válaszképtelenséget mutat. Veleszületett és szerzett formája van. A veleszületett immunhiányos állapotnak genetikai okai vannak. A szerzett immunhiányt okozhatják immunrendszert gátló anyagok, kemoterápiás szerek, bizonyos rosszindulatú daganatok, Röntgen-sugárzás vagy sugárkezelés illetve vírusfertőzések, mint például a HIV fertőzés.
Immunrendszer:
Az emberi és állati szervezet egyik legfontosabb védekező rendszere. Feladata a "saját" és az "idegen" felismerése és megkülönböztetése, szükség esetén a behatoló elpusztítása. Két egymással szorosan együttműködő alrendszerből: a celluláris és a humorális immunitásból áll.
Irha:
A bőr legjelentősebb része, kiterjedése 1.6-1.8 négyzetméter területű, súlya egy 70 kg-os emberen kb. 5.5-6 kg. Vastagsága változó, de általában 3mm, a szem környékén a legvékonyabb. Az irhát három alkotórész építi fel: a sejtek, rostok, és az alapállomány. Az irhában található rostok közül a legfontosabbak a kollagénrostok és az elasztikus (rugalmas) rostok. Itt helyezkednek el a bőr függelékei is, mint a verejtékmirigyek, a faggyúmirigyek szőrtüszők, és a hajhagymák. Itt találhatóak a bőrt ellátó erek, és idegvégződések is.
Kalciferol:
ergoszterol, vagy D-vitamin, köznyelven „napfény-vitamin”. A szervezet nem a táplálék útján, hanem elővitaminjai segítségével állati, és növényi eredetű provitaminokból napfény segítségével építi fel, és szintetizálja. A zsírokkal együtt szívódnak fel a vékonybélben, és hatásmechanizmusai révén szabályozza a csontok, és a fogak képződéséhez szükséges kalcium, és foszfor beépülését. Rengeteg D-vitamin van a tengeri halakban, főleg a szardellában, szardíniában, lazacban, és heringben. A tej, és a tejtermékek, főként a sajt szintén jelentős forrása.
Katagén növekedési szakasz:
A haj növekedésénél az átmeneti szakaszt hívjuk így, melynek jellemzője, hogy a katagén fázis kezdetén a mátrix sejtek nagy része leválik alapjáról, és hajszállal együtt fölfelé kezd vándorolni, de egy kisebb mátrixsejt-csoport visszamarad. Az új hajszál ebből a visszamaradt mátrix sejt-csoportból kezd növekedni, ez a katagén fázis vége. A növekvő új hajszál hamarosan kilöki a régebbi hajszálat, ezt észleljük hajhullásként.
Kemoterápia:
Daganatellenes gyógyszerekkel történő kezelés.
Keratin /szaru/:
A hám fő terméke a keratin, vagy szaru. A keratin lehet lágy, vagy kemény. A köröm szaruanyaga kemény, a szőr, és hajszálaké lágy. A lágyság következménye, hogy a szőr, és hajszál rugalmas, könnyen hajlik, viszkozitása nagyobb, még a köröm töredezhet, és kevésbé rugalmas. A keratin kémiailag rostos fehérjékből áll.
Kutikula /cuticula/:
A hajszál külső részét nevezzük így, mely lapos, egymáshoz szorosan, tetőcserépszerűre emlékeztető sejt-formában illeszkedik egymáshoz. Ha a sejtek kapcsolata megváltozik, akkor a haj a fénytörés szabályai értelmében fénytelenné válik. Ezt érzékeljük, ha valakinek betegség, öregség, vagy hajhullás első jeleként a haja matt fényűvé válik.
Natural Marine Protein Complex: NMPC
Ez a vegyületcsoport a mukoproteinnek fehérjék és szénhidrátok által alkotott koncentrátuma. Céltáplálék, mely a kozmetikai termékekben vitaminokkal, gyógynövények hatóanyagaival, pl. ligetszépe-kivonattal hasznosul a táplálkozási rendszeren keresztül.
Retinol:
A-vitamin elnevezése orvosi, tudományos szaknyelven. Az A-vitaminnak úgynevezett provitaminjai vannak, melyek segítik a szintetizálását, a leghatékonyabb a béta-karotin. Az A-vitamin felelős az egészséges hajért, körömért, bőrért, segíti a csontfejlődést, a látás egyik legfontosabb vitaminja, hiánya éppen ezért farkasvaksághoz is vezethet. Az E-vitamin segíti a felszívódását, mivel zsírban oldódik ezért a szervezet képes hosszabb ideig is elraktározni, főleg a májban, és a csontokban. De a haj, és a bőr is nagy mennyiségben tárolja a retinolt. Megtalálható a májban, a vesében, a szívben, tojássárgájában, tengeri halakban, a zöld, a sárga, és a vörös színű zöldség, és gyümölcsfélékben.
Spa:
Solus per aqua, azaz a latin mondás modern megfelelője, víz által tér belénk az élet. A wellness életformához is kapcsolható fürdőkultúra, hiszen célja, és filozófiája, hogy víz által tér belénk az élet. A víz olyan forrás, melyből táplálkozunk, relaxál, és felfrissít, gyógyít, és megelőzi a bajokat.
Szeborrea /seborrhoea/:
A bőr fokozott faggyútermelése, mely genetikusan meghatározott, hajlamosított. Tünetei a korpásodás, mely a szeborrea részjelensége csupán. További tünetei lehetnek a zsírosan fénylő arc, haj, és a fokozott izzadási hajlam. Androgén hormonok túlsúlya jellemzi, és a gombás felülfertőződés súlyosbítja. Már csecsemőkorban is kialakulhat, azután gyermekkorban alacsonyabb szinten emelkedik a faggyútermelés, serdülőkorban erőteljesen megugrik, majd felnőttkorban megtartja szintjét, és öregkorban beállhat a bőrszárazsága.
Szőrszál /pilus/:
A bőrfelszínén található szőrszál, ill. hajszál élettelen szaruképlet, amely azonban képes felvenni a környezetéből származó anyagokat, szennyezéseket, festékeket, hajtápláló anyagokat. Kétféle típusa van: a vellus, a pihe, és a terminális, non vellus szőrzet, mely erősebben is pigmentáltabb.
Szőrtüsző /folliculus/:
A mátrix sejtek osztódása hatszor olyan gyors, mint a normál sejteké, ettől nő olyan gyorsan a hajunk, és a levágott, epillált szőr, valamint a borotválkozás után a férfiak emiatt növesztik újra olyan látványosan a bajszukat, szakállukat.
Telogén növekedési szakasz:
A haj növekedésénél találkozunk vele, a nyugalmi fázis állapotát nevezzük így. Ennek időtartamát nem ismerjük pontosan, valószínűleg néhány hónap. Ez azonban a tudomány, és a rendszer kozmetikai terápiák segítségével meghosszabbodik. Az egészséges emberen általában a tüszők 5-10%-a van telogén, nyugalmi szakaszban, így a napi 50-100 hajszál kihullása még normális.
Tokoferol:
Köznyelven az E-vitamin, melynek az élettani hatását még vizsgálják. Szintén zsírban oldódik, a máj, a vese, a herék, és az agyalapi mirigy is elraktározza. Az A-vitaminnal együtt hatásos a szembetegségek kezelésére, segíti a stressz elleni küzdelmet, és antioxidáns hatása miatt gátolja az öregedést. Fokozza az ellenálló-, és állóképességet, csökkenti a fáradtságot. Élelmiszereink közül a szója, a hajdina, a gabonafélék csírái, a növényi olajok, a brokkoli, a kelbimbó, a spenót, és a tojás tartalmaz sok tokoferolt.
Vírusok:
Olyan alacsonyrendű élőlények, amelyek biológiai szempontból az élő és az élettelen határán helyezkednek el. Rendkívül kicsik, nem képesek önálló mozgásra, nincs anyagcseréjük, nem növekszenek, nem reagálnak a külvilágból érkező ingerekre. Szaporodni csak egy másik, magasabbrendű lény sejtjén belül, annak anyagcseréjét és fehérje szintetizáló rendszerét felhasználva képes. Szerkezetük nagyon egyszerű, általában egy genetikus kódot tartalmazó nukleinsav-láncból (DNS vagy RNS) és az azt körülvevő fehérjeburokból állnak.
Számos betegség kórokozója vírus, pl. influenza, mumpsz, hepatitis, kanyaró, himlő, veszettség, bárányhimlő és övsömör, cytomegalia, herpesz, AIDS. A kutatások egyre több rosszindulatú daganatról derítik ki, hogy valamilyen vírus okozza. Az egyik elsőként felfedezett, daganatkeltésre is képes vírus az Epstein-Barr vírus volt.
A vírusok a gazdasejtbe történő behatolás után bejutnak a sejtmagba és bonyolult folyamatok során arra "kényszerítik" a sejtet, hogy a vírus genetikai kódját több ezer példányban lemásolja. Az újonnan létrejött DNS vagy RNS molekulákat a sejt a kódban foglalt utasításokat követve az eredetivel megegyező módon fehérjemolekulákkal "becsomagolja", és ezzel készen is áll a további fertőzésre és terjedésre kész vírusok tömege.
A vírusok ellen nem könnyű védekezni, ugyanis antibiotikumokra, egyáltalán nem reagálnak. Bizonyos vírusok esetén interferonnal, kemoterápiával, illetve besugárzással lehet terápiás eredményeket elérni. Bár bizonyos vírusok ellen már léteznek többé-kevésbé hatékony vírusellenes szerek, e tekintetben még nem tart ott a tudomány, mint az antibiotikumok területén.