Hajhullás


A hajhullás alaptípusai

 

A kopasz állapotot latinul alopeciának nevezzük. Ennek nők és férfiak esetében eltérő formái vannak, melyek a nemi különbségekből adódnak. Ez az eltérés igen látványos, mert a nők esetében a haj ritkulásáról (elsősorban a fejtetőt érinti) vagy a foltos hajhullásról beszélhetünk, míg a férfiaknál általában szabályos kopaszodás mutatkozik a hajas fejbőrön.

 

A férfiak kopaszodásának kezdetén a homlokon vagy a fejtető hátsó részén kezd ritkulni a haj. Ezek idővel hajjal ritkásan borított területekké válnak és méretük fokozatosan nő. Az idő előrehaladtával a sejtöregedést kísérő hajvesztés természetes.

Alopéciáról akkor beszélünk, amikor a hajvesztés napi mértéke meghaladja a 100 hajszál/napot, és ennek következtében a hajhiány láthatóvá válik.

Nem a kopaszságot örököljük, hanem az arra való hajlamot, de a kopaszodást ma már meg tudunk előzni! A kopaszodás lehet visszafordítható (reverzibilis) és már visszafordíthatatlan (irreverzibilis). Ha a szőrtüszők, a hajhagymák bazális sejtjei elhalnak, akkor maradandó a hajhullás. Ha csak átmenetileg károsodott, legyengült hajhagymákról beszélünk (inaktív hajhagymák), akkor még újraéleszthetőek, hajtermelésre késztethetők a bazális sejtek.


 


A hajhullás leggyakoribb formája az említett androgén alopécia, hétköznapi nevén a férfias típusú kopaszodás. Az ilyen típusú hajhullás generációról generációra öröklődik, de csupán mint hajlam. Tehát: a hajlamot és az apai homlokvonal formáját örököljük és nem a kopasz állapotot, illetve a kopaszodás tényét!

A férfiaknál a szabályszerű kopaszodás először leggyakrabban a halánték felső részén, háromszög formában, mindkét oldalon együtt jelentkezik. Az elülső hajvonal lassan húzódik hátrafelé és a forgótáji hajmentes felületre is kiterjed.


A kopasz állapot ma már megelőzhető!


A nőknél 40 éves koruk környékén a fejtetőn négyszög alakban diffúzan kezd ritkulni a haj. A férfiak esetében már a 20-as éveik végétől, de leginkább a 30-as, 40-es korosztályt érintve jelenik meg ez a probléma.





 

A gyorsan változó életviteli lehetőségek frusztrációt okoznak: ez az arra érzékeny emberek esetében foltos hajvesztést okoz. Ez az alopécia aerata, a foltos kopaszság. Ilyenkor a hajhagymák az első időben (!) még nem halnak el, így ezek kezelése látványos lehet. Jellemzője, hogy egy vagy több, a szélén kikerekedő kopasz folt látható a fejbőrön. A bőr látszólag normális külsőt mutat és a foltok elhelyezkedésében sincs tematika. A kezdetben még visszafordítható foltos kopaszgás az évek múltával (legtöbbször lelki-testi állapot romlást követően) kiújul és átalakul. Az orvoslás ezt az állapotot autoimmun betegségként kezeli: ez azt jelenti, hogy a szervezet saját sejtjei ellen termel ellenanyagokat. Az erre adott válaszreakció okozza a hajhullást és egyéb tüneteket. Okai a fentiek mellett: genetikai eltérések, környezeti ártalmak, a túlzott lelki és testi szorongás, stressz, mérgezés, gyógyszer-túladagolás vagy a szervezetben hosszabb ideje fennálló gyulladásos góc megléte. A senyvesztő betegségek kezelésekor alkalmazott kemoterápiák is okozhatják.

 

Az előbbiből alakulhat ki súlyos esetekben az alopécia totalis, azaz a teljes kopaszság, melynél a fejbőr elvékonyodik, fénytelen, hajzat teljesen kihullott és sokszor még a szemöldök sem maradt meg. Ez súlyos betegség, kezelése hosszas, orvosi felügyeletet igényel, mert összefügghet a szervezet más betegségeivel.

 

A diffúz hajhullás okai:

- fertőző betegségek

- a szervezetet ért erős stressz, kimerülés, pszichés feszültség

- környezetszennyezés

- hormonális átrendeződés (klimax, fogamzásgátló tabletták használatának hirtelen felfüggesztése)

- mérgek.

Következménye, hogy pár hónap alatt a hajzat erősen megritkul és később ki is hullhat. Ezért a diffúz hajhullásnál a legfontosabb az alapprobléma megoldása, megszüntetése. Ez a hajhullási forma a nőket gyakrabban érinti. Megjelenésének ideje a terhesség utáni laktációs periódusban kezdődik, és/vagy a menopauza alatt, után.

 

Az önkéntes kopaszság a nyári leborotválás, a divat követése. Ezt általában sztároknál találjuk. Gondoljunk csak Yul Brunnerra, Sinead O' Conorra, Andre Agassira, akik így lettek világhíresek. Tévhit azonban az a képzet, hogy ha valakinek gyakrabban borotválják a haját, az később erősebb lesz. Az igazság, hogy a hajnövekedés a lányoknál, fiúknál a tizenéves kor végéig fokozatosan erősödik, vastagodik. Csak 20 -25 éves kortól kezd el a haj szerkezete megváltozni.

 

Ahogy már írtunk róla: a természetes hajhullás normális, nincs ok a pánikra, de ha rendellenes hajhullást észlelünk, időben forduljunk szakemberhez. A kezelés hatékonysága érdekében szükséges a kellő időben jól megválasztani a terápiát. Ilyenkor érdemes megvizsgálnunk a saját kihullott hajszálainkat, hogy milyen állapotúak. Egy jól megvilágított környezetben, fehér lapon vizsgáljuk meg állapotát. A tövét nézzük meg nagyítóval. Ha a „gyökér”, sima, gömbölyded, hasonló a gombostűhöz, akkor egészséges. Ha hozzátapad valami (leginkább faggyú csomó), alaktalan, vagy a kiszakadt tüszőt is látjuk és a korpás fejbőrünkkel sem tudunk mit kezdeni, akkor mindez figyelmeztető jel lehet.


A mindennapos otthoni ápolás lényege:

1. a fejbőr vérkeringésének fokozott visszaállítása

2. a megfelelő tápanyagokkal történő újbóli ellátás

3. bizonyos esetekben a hormonok blokkolása (ennek eldöntése azonban szakembert kíván).


Van remény olyan területekre is visszanöveszteni a hajunkat, melyek hiányukkal már csalódást, szorongást okoztak. Ahol a hajhagymák újraélesztését kell „kicsiholnunk”, ott türelemmel és „ápoló-hónapok” kitartásával szép eredményeket tudunk elérni (amennyiben a hajhagymák még nem haltak el, csak inaktív állapotba kerültek).


- vissza a főoldalra -