Tévhitek
Több mint 10 éve kezdtem kopaszodni. Ma már csak néhány gyenge hajszál van a fejtetőmön. Ezen az állapoton már nem lehet segíteni. Elkéstem.
A kor nem
jár együtt a kopaszsággal!
Amíg a hajhagymák nem halnak el teljesen, addig a regeneráció esélye is megvan: ha még látunk – akár igen vékony, piheszerű - hajszálakat a fejbőr felszínén, akkor van remény. Először a fejbőr állapotát kell rendeznünk (ne legyen se pattanásos, se száraz, se seborrheás). Ezt követi (sőt ezzel egy időben is elkezdhető) a hajhagymák regeneráló táplálása. Megerősödve képesek lesznek több és erősebb hajszálat növeszteni.
Egyik napról a másikra elkezdett hullani a hajam. Fésülködéskor vagy fürdésnél csomókban válok meg tőle sajnos. Vajon mi lehet az oka?
A hajvesztés okát akkor találjuk meg, ha 1-2 hónapot visszamegyünk az időben. Mi kezdődött akkor: Betegség? (Egyetlen gyulladt fog is elegendő lehet!) Életmódváltozás? Nagy koplalókúra? Stresszes időszak? Ha ma hullani kezd, ne egy néhány nappal vagy 1 héttel azelőtti történésben vagy változásban keressük a kiváltó okot! Biztosak lehetünk benne, hogy korábban kezdődött. Célszerű egy alapos orvosi kivizsgálással kezdenünk. Nincs a szervezetünkben gyulladás (igen sok helyen lehet: emésztőszervrendszer, petefészek, fog, bőrfelszín), vashiány vagy egyéb nyomelem- és vitaminhiány, sorvasztó betegség (daganat)? Nem gyengült le nagyon az immunrendszerünk? Táplálékunk tartalmaz-e minden fontos anyagot és kellő mennyiségben? A hosszúra nyúló fogyókúra és a vegetáriánus étrend is okozhatja hajszálaink elvékonyodását, később pedig magát a hajhullást.
Olyan szert szeretnék vásárolni, amitől rövid időn belül több/ dúsabb/ vastagabb szálú hajam lesz? Mit ajánl?
A hajápolás időt és kitartást igényel! Elég, ha belegondolunk abba, hogy a haj állapotának romlása vagy a hajhullás is 1-2 hónappal egy adott eseményt követően mutatkozik meg. Így nyilvánvaló, ha orvosolni szeretnénk a problémát, szintén hónapokra lesz szükség. Ez különösen a hajvesztésre és annak megállítására érvényes. A korpásodás, a túlzott zsírosodás, a száraz és töredezett haj esetében már néhány hét alatt is látványos javulásra számíthatunk.
A tévében láttam, hogy reklámoztak egy xy nevű készítményt. Lehet ezt kapni Önöknél? Melyik készítmény jobb?
A hajproblémáknál alkalmazott készítmények többségénél az ár összhangban van a készítmények hatékonyságával. A különbségek abban vannak, hogy milyen ponton segítenek. A korpás hajra javasolt készítmények egyike sem fog segíteni mindenkinél, mivel ennek a folyamatnak is több oka lehet. Ugyanígy a hajhullásnál sincs univerzális csodaszer, hiszen annak is számtalan kiváltó oka lehet, hogy a hajszálak elhagyják a fejünket. Érdemes leásnunk a probléma gyökeréig, hogy ennek alapján meg tudjuk találni a valóban hatóképes készítményeket. A kérdés tehát nem az, hogy: jó, rossz vagy jobb, hanem: megfelelő vagy nem megfelelő az adott esetben!
Melyik szer a jobb: ami kívülről hat vagy amit tabletta formájában kell bevenni?
A hajkorona ápolásánál szükség van: a hajhagymák táplálására és a fejbőr ápolására is. A hajhagymának belülről egyrészt hajépítő anyagokra, másrészt vitaminokra és ásványi anyagokra (mint beépülést segítő anyagokra) van szükségük. Kívülről pedig a környezetet kell rendbe tennünk! Ehhez samponok, kondicionálók, pakolások, hajszeszek állnak rendelkezésünkre. Hatóanyagaik a fejbőr felső rétegeibe beszívódva aktiválni tudják a sejtek anyagcsere-folyamatait, valamint a kórokozók elpusztításával is segítik a megfelelő környezet kialakítását. Nem pótolják viszont a belülről érkező tápláló anyagokat! Figyelem! Az ember azért marad életben, mert eszik! Az élethez, … a bőrhöz, a hajhoz szájon át történő táplálkozásra van szükség. „...Senkinek sem múlik el az éhsége, ha a zsíros kenyeret a hasára keni... Nem szívódik fel!..”(dr. Balogh)
Nem szeretek tablettákat szedni. Sok mellékhatásuk lehet. Annyi gyógyszert szedek egyébként is.
A vitaminok nem gyógyszerek!
Étrend-kiegészítők: vitaminok és ásványi anyagok.
Funkcionális készítmények: igazolt biológiai hatással rendelkező szerves anyagok, pl. fehérjék, szénhidrátok, amelyek a fogyasztással beépülnek a szervezetbe. Így válik belőlük pl.: porc, izom, haj, bőr...
Az étrend-kiegészítő funkcionális készítmények tápanyagai igen ritkán okoznak mellékhatásokat, tekintettel arra, hogy minden élő szervezetben jelen vannak. Arra figyeljünk, hogy ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget. A napi adag nem jelent kockázatokat.
Mi örülünk annak, hogy a tudomány ma már több ezer olyan tápanyag molekulát ismer és tud előállítani, amelyek hozzájárulnak egészségünk megőrzéséhez!
Hajvitaminokat szedek, de a hajam nem olyan gyorsan nő, ahogy szeretném/ nem állította meg a hajhullásomat. Miért nem?
Vitaminokból és ásványi anyagokból nem lesz haj!
Jelenlétük nélkülözhetetlen. A vitaminok az első és legfontosabb közreműködők a vérben. A vitaminok építik össze a vérben oldott (haj)tápanyagokat. Tehát: a torony megépítéséhez építőanyagra és kőművesekre is szükség van. A torony esetünkben a haj, az építőanyagok a célirányos hajtápanyagok, a kőművesek pedig a vitaminok és az ásványi anyagok. Mindegyik kell: Kőműves és SzÉPÍTŐanyag.
„Ha jól tudom, a haj nem élő szövet. Ezért nem hinném, hogy gond, ha például festetem vagy daueroltatom.”
A haj valóban nem élő sejtekből, hanem keratinból (szaruból), azaz a szervezetből kiválasztott fehérjéből áll. Ennek ellenére minden drasztikus frizurakészítő beavatkozás a hajszálakat is roncsolja. A melírozás, a dauerolás és a festés nagyon reakcióképes kémiai anyagok felhasználásával jár együtt, amik a hajszálak felszínét érdessé teszik. A haj száraz, töredezett lesz, a hajvégek kinyílnak. Ezen csak balzsamokkal, pakolásokkal, hajvégápolókkal tudunk segíteni.
„Szerintem nem jó, ha minden nap hajat mosok, mert akkor egyre zsírosabbá válik.”
„Én inkább csak hetente egyszer mosok hajat.”
Ma már léteznek olyan samponok, amelyek mindennapi használat mellett sem zsírosítják a hajat. Ettől függetlenül tanácsos inkább két-háromnaponta hajat mosni. Az sem jó, ha csak hetente egyszer vesszük a fáradtságot a hajmosásához. Így csak teret engedünk a zsírlerakódásnak és a fejbőrön a kórokozók elszaporodásának. Ez korpásodáshoz vagy szeborreás (gyulladásos) fejbőr kialakulásához vezet. Ne feledje: a korpa fennmaradását gombák okozzák!!
Lehet, hogy vékonyabb szálú a hajam, mint amilyen 10 évvel ezelőtt volt, de azért még megvannak a hajszálaim. Nem gond.
Dehogynem! Ez figyelmeztető jel! Ha hajhagymáink vékonyabb szálakat termelnek, az jelzi, hogy gyengülnek, táplálásra van szükségük. Ha nem jutnak elegendő táplálékhoz, legyengülve el fognak pusztulni, hajszálaink ki fognak hullani: megkopaszodunk! Vagy eleve kevés tápanyag jut el hozzájuk a keringési szervrendszeren keresztül, vagy nem tudnak kellően beépülni a rendelkezésre álló anyagok, vagy betegség húzódik meg a háttérben. Előbbi esetben könnyű a megoldás: táplálkozzunk megfelelően! Utóbbi esetekben alapos oknyomozásra van szükség. Kérje tapasztalt szakember konzultációját.
Kicsit megritkult a fejem tetején a hajam, de ez családi vonás. Nem tehetek ellene semmit sem.
Dehogynem! Csak a homlokvonal helyét, formáját örököljük, nem a kopaszodás tényét.
Az e fölötti-mögötti területen nem kell kihullatnunk hajszálainkat. Ezt nem örököljük!
Oda kell figyelnünk arra, hogy hajhagymáink ne gyengüljenek le annyira, hogy éhen haljanak táplálék híján. A 20-30 éves fiatalembereknek oda kell figyelniük arra, hogy hajproblémáikat megelőzzék. Ne csak akkor kezdje orvosolni a gondokat, ha már megvan a baj! Megfelelő táplálkozás - célirányos hajtáplálás - odafigyelés.
A kopasz állapot ma már megelőzhető!
Megelőzés! Ez az, ami megelőzheti a bajt: a testet-lelket meggyötrő kopasz állapotot.
Odafigyelek az alakomra. Időnként fogyókúrázok is. De ez nem befolyásolhatja a hajam állapotát, ugye? A frizurámra is odafigyelek. Jó minőségű samponokkal és kondicionálókkal ápolom.
Ha szervezetünk éhezik, koplalnak a hajhagymáink is. Sőt: fokozottan szenvednek hiányt, mert testünk a rendelkezésre álló anyagokat először a létfontosságú helyeken használja fel. Csak a „feleslegben” lévő anyagokból épít hajat. Ezért mondhatjuk, hogy az egészséges haj egész szervezetünk állapotáról árulkodik: ha már minden egyéb rendben van, csak akkor nőhet problémamentesen.
Kívülről nem pótolhatjuk azokat az anyagokat, amikre belülről van szüksége a hajunknak. Fogyókúrázni lehet, de hosszú időn keresztül kifejezetten tilos. És még egy rövidebb kúra alatt is figyelnünk kell arra, hogy a fontos tápanyagokat ekkor is biztosítanunk kell szervezetünk egészséges működésének megőrzéséhez.
Azt hallottam, hogy a fejbőrmasszázs jót tesz a hajnak. De azt is hallottam, hogy a túl erős mozdulatokkal tönkre is tehetjük a fiatal hajszálakat. Nem merem masszírozni.
A masszírozást minden testrészünk kívánja! Fokozza a vérkeringést, ezáltal a tápanyagok és hatóanyagok jobban tudnak hasznosulni. Arra azonban figyelnünk kell, hogy miként végezzük, mert a meggyengült vagy még zsenge hajszálakat valóban károsíthatjuk a durva mozdulatokkal. Kétféle fejbőrmasszázs ajánlható. Egyrészt a határozott, körkörös, ujjbeggyel végzett masszázs a felszínre merőleges nyomóerővel - kíméletesen. A hajszálakat semmiképpen se húzzuk-nyúzzuk a fejbőr felszínén!
Csak a nyomó mozdulatok alkalmasak a hajas fejbőr egészségápolására. Másrészt igen kedvező az, ha gombos végű hajkefével ütögetjük a fejünket, passzív izom-összehúzódásra serkentve a hajhagyma körüli izmokat. Ezzel növeljük a tápanyagok és a salakanyagok áramlását.
A hajkefe legyen rugalmas, jó minőségű. (Semmiképpen sem merev!) A napi 5 perc masszázs különösen akkor értékes, ha közvetlenül megelőzi a hatóanyagok fejbőrre történő felvitelét (hajszeszek, samponok, gélek, stb.). Így a megnövekedett véráramlás révén jobban hasznosulnak ezek az anyagok.